Často kladené dotazy

TECHNICKÉ DOTAZY

Je to velmi jednoduché. Už jste někdy hráli videohru? Pokud ano, bude to pro vás s největší pravděpodobností velmi snadné. Pokud ne, můžete prostředí předem otestovat, abyste měli dostatek času se s ním seznámit.

Doporučujeme používat myš k ovládání ve 3D prostředí. Zvládnete to i pomocí touchpadu nebo jiného zařízení, myš je však nejvhodnější.

Můžete se také podívat na video s uživatelským návodem, abyste se předem seznámili s prostředím.

Prosíme, zkontrolujte následující:

 1. Pokud máte firemní počítač a používáte VPN, odpojte se.
 2. Pokud jste v podnikové síti a lze předpokládat, že používáte bránu firewall, proxy nebo jiné nástroje blokující nebo omezující přístup k internetu, zkuste se připojit jinak – prostřednictvím wifi pro hosty, mobilních dat, DMZ atd.
 3. Pozastavte antivirus nebo desktop / osobní firewall, případně proxy server, pokud jej používáte.
 4. Pokud používáte macOS, upgradujte na nejnovější verzi (minimálně Catalina 10.15.7, ideálně Big Sur 11.0.1)

Ano. V 3D prostředí existují „chatovací zóny“, ve kterých se můžete setkat s dalšími účastníky a navázat kontakt. Abyste se mohli zapojit do chatovacích zón, musíte mít povolenou funkci kamery a mikrofonu.

Tip:

Při používání Zoomu a 3 D světa současně může dojít k nefunkčnosti kamery. Takovou chybu můžete odstranit restováním SMC vašeho Macu.

Zde je návod: https://support.apple.com/cs-cz/HT201295

3D prostředí je plně funkční na počítačích ve Windows 10 64-bit nebo macOS (Catalina 10.15.7 nebo novější). Není možné využívat mobilní zařízení - telefony, tablety či PC se systémem Linux a podobně.

Kromě toho potřebujete připojení k internetu s dostatečně silným připojením pro videokonferenci nebo stream. Pokud váš počítač využívá nástroje Zoom / Teams / Skype / další, jste připraveni vydat se do 3D prostředí.

Tato aplikace je docela nenasytná :-), takže nezapomeňte připojit nabíječku.

K ovládání v 3D prostředí doporučujeme používat myš. Zvládnete to i pomocí touchpadu nebo jiného zařízení, myš je však nejvhodnější. Než spustíte aplikaci 3D prostředí RFP, měli byste si připojit sluchátka.

Aby vám šla aplikace rychleji a počítač se tolik nezahříval, doporučujeme v Menu aplice a záložce Nastavení udělat tyto kroky: 

 • snížit rozlišení
 • nepoužívat aplikaci přes celou obrazovku
 • snížit kvalitu grafiky
 • snížit vzdálenost viditelných avatarů

Samozřejmě 😉

Nejlepším řešením je podívat se na video návod. Máme pro vás ještě několik dalších funkcí:

 1. Chcete-li využít maximální plochu obrazovky, zapněte režim „na celou obrazovku“ – což lze provést buď pomocí nabídky / nastavení nebo stisknutím kláves „Alt-Enter“. To je užitečné také v případě, že spodní okraj obrazovky překrývá hlavní panel systému Windows (což je případ, kdy nevidíte např. Tlačítka Mic / Video vpravo dole). Pokud potřebujete snížit náročnost na výkon, pomůže zmenšení okna.
 2. Chcete poslat zprávu konkrétní osobě? Klikněte na tlačítko „Users“ vlevo dole, vyberte si ze seznamu lidí ve 3D prostředí (řazeno abecedně). Klikněte na „zprávu“ a pokračujte v psaní zprávy a odešlete ji pomocí „Enter“. Chat ve 3D prostředí RFP není určen pro dlouhé zprávy a diskuse, spíše pro přenos krátkých zpráv, jako je místo, kde se setkat a chatovat nebo si vyměňovat informace, které potřebujete – telefon, e-mail, profil na sociálních sítích nebo web.
 3. Pokud chcete rychle odeslat textovou zprávu, jednoduše stiskněte klávesu „Enter“ a pokračujte v psaní zprávy. Opětovným stisknutím klávesy „Enter“ zprávu odešlete. Tento trik lze použít k rychlému pozdravení postavy, kolem které procházíte, nebo pokud potkáte někoho mimo chatovací zónu. Takto odeslaná zpráva se zobrazí také nad hlavou avatara a vidí ji jen ostatní avataři do vzdálenosti 12 metrů.
 4. Chcete vytvořit selfie snímek obrazovky a okno chatu nebo jiné ovládací prvky ničí záběr? Stačí stisknout „Ctrl-H“ a nechat je zmizet. Druhé stisknutí a jsou zpět.
 5. Totéž s vaším Avatarem – brání vám v pohledu na plakát nebo pódium? Stiskněte „Ctrl-P“.
 6. A nezapomeňte, že po splnění úkolu, můžete létat stisknutím „F“. Pamatujte, vždy letíte tam, kam se díváte. Už vás nebaví létat? Stačí znovu stisknout „F“ a dostanete se zpět na zem.
 7. Chtěli byste také mávat, tančit nebo využívat jiná gesta? Stiskněte "E" a vyberte si z dostupných možností. 

Ponechte si dostatek času na stáhnutí a spuštění aplikace a na seznámení s virtuálním prostředím. Doporučujeme vám, abyste tak učinili 30 minut před zahájením akce.

Prostředí je graficky náročné, ale náročnost se dá upravit.  V nastavení si snižte maximální vzdálenost viditelných avatarů na méně než je standardních 50 metrů. Ideálně na 10 a pak můžete postupně přidávat.

NETWORKING

Ano - právě toto je jedna z obrovských výhod 3D prostředí.

Připravili jsme „chatovací zóny“, ve kterých se vám po vstupu do žlutého kolečka automaticky zapne kamera a mikrofon. Můžete se tak setkat s dalšími účastníky a mluvit s nimi. Vše, co potřebujete, jsou kamera a mikrofon. Stejně tak je možné si popovídat s lidmi na stáncích.

Pro bližší seznámení můžete využít také následující materiály:

👉 představení 3D světa
👉 průvodce ovládáním 3D světa

Každý účastník má nad svou virtuální osobou jmenovku. Všichni účastníci mohou být viděni v chatu, můžete se tak snadno spojit a setkat se na místě, kde se domluvíte.Pro bližší seznámení můžete využít také následující materiály:

👉 představení 3D světa
👉 průvodce ovládáním 3D světa

Stejně jako ve skutečném světě si můžete vyměňovat kontakty, buď prostřednictvím chatu v chatovací zóně, nebo se můžete spojit s ostatními prostřednictvím videa. Vše, co potřebujete, je kamera a mikrofon.

V pravém dolním rohu je tato malá nabídka ztlumení. Vždy je dobré ztlumit mikrofon, když na chvíli nemluvíte, zejména pokud nejste na klidném místě.